Pravidelný poslech nahrávek je jedním z nejvhodnějších způsobů vstřebávání nových slovíček a frází. Do těchto nahrávek jsou navíc zabudována gramatická pravidla, dochází tedy k jejich přirozenému vstřebávání poslechem.
Pokud jsou nahrávky koncipovány ve formě příběhů, zapojujeme také svoji představivost (jak dané osoby a prostředí vypadá, zda někdo šeptá, křičí, jakou má náladu apod.) a pracuje nejenom naše levá mozková hemisféra (centrum logického myšlení), ale také naše pravá mozková hemisféra (centrum představivosti, vizuálního a prostorového vnímání), což je účinnější pro dlouhodobé zapamatování slovíček a frází.
Logické souvislosti v příbězích jsou také velmi důležitou pomůckou pro naši paměť. Určitě víte, jak je nepříjemné učit se izolovaná slovíčka. Pokud naší paměti nabídneme informaci, která má logickou souvislost a určitý obsah, naše paměť tuto informaci lépe přijme a hlouběji uloží.
Navíc je angličtina frázovitý jazyk. Pokud se jej učíme ve větách, příbězích, textech, výrazy se naučíme ve správném použití, se správnou předložkou apod.
Doporučovaný postup při studiu:
-
Uvařte si kávu či čaj, pohodlně se posaďte, otevřete první lekci, nasaďte si sluchátka a několikrát (3 - 6x) si příběh poslechněte. Současně sledujte simultánní anglicko - český text. Zapojujeme tak audio i vizuální paměť.
-
Přečtete si text jednou či dvakrát nahlas. Přehánějte výslovnost a intonaci.
-
Nahrávku zastavujte po frázích a v duchu si opakujte význam frází. Postupně odložte text.
-
Odložte text, nahrávku zastavujte po frázích a nahlas opakujte.
(Ucelený návod pro samostudium najdete v rámci každého studijního souboru.)